Úvod

Život na venkově je pro mě srdeční záležitostí

21. 12. 2021

Pavel Bůžek je kluk, který od malička vyrůstal přímo v Puclicích. Od ukončení vysoké školy pracuje na pozici mechanizátora v naší dceřiné společnosti ZEAS Puclice. A jaká je jeho práce se dozvíte, pokud si přečtete článek.
Vím, že jste vystudoval Strojní fakultu Západočeské univerzity. Proč jste se rozhodnul pracovat v zemědělství?
Do zemědělství mě to vlastně táhlo již od malička. Můj otec v ZEASu pracuje jako opravář zemědělských strojů od doby, kdy vyšel z učení a já jsem za ním už od mládí chodil do práce, nejvíce vždy o prázdninách, když jezdil na kombajnu. Pak přišel čas, kdy jsem mohl chodit na brigády. V ZEASu jsem dostal nabídku dělat ve žních pomocníka na kombajnu. Po několika letech jsem se vypracoval na vedoucího kombajnérů. A takhle jsem strávil následně každé prázdniny během studia. Moji kamarádi leželi v létě u vody a já jezdil po polích.
Jak dlouho v ZEAS Puclice pracujete a jakými pracovními místy jste prošel?
Ve firmě pracuji od roku 2012. Dostal jsem nabídku pracovat jako mechanizátor po kolegovi, který odcházel do důchodu. Firmu jsem znal, ale přijmout tuto nabídku pro mě byla velká výzva. Při předávání funkce mi tehdejší kolega předal řadu svých zkušeností, seznámil mě detailněji se všemi provozy, představil většině obchodních partnerů a pak už to bylo jenom na mě.
Můžete nám přiblížit, co obnáší práce mechanizátora? 
Jako mechanizátor mám na starosti veškerou mechanizaci a dopravní prostředky, plánování oprav, kontrolu nákladovosti jednotlivých strojů, plánování technických kontrol, nákupy náhradních dílů, kontakt se servisem, plánování pořizování nové techniky a prodeje té staré, kontakt s pojišťovnou, změny v evidenci vozidel a také chod dílen. Tam mám jako svoji pravou ruku kolegu na pozici mistra dílny a výbornou partu opravářů, elektrikáře, a pro případný nákup náhradních dílů také nákupčího, který zajišťuje jejich dovoz. Vzhledem k tomu, že hospodaříme na několika od sebe poměrně vzdálených střediscích a náš podnik využívá velké množství techniky, je práce mnohdy velmi náročná, a to nejen časově.
Co vás na vaší práci baví?
Na práci v zemědělství je určitě zajímavé, že řeším každý den nové problémy a práce tak není monotónní rutina. Hodně času trávím venku, být zavřený uvnitř nějaké fabriky by mě nenaplňovalo. Mám možnost pracovat s technikou, která patří mezi nejmodernější, a tím se stále učím něčemu novému, jelikož technika jde rychle kupředu, a to platí také o té v zemědělství. Samozřejmě také pracuji v dobrém kolektivu, kde se s řadou lidí znám téměř od dětství.
Změnilo se něco od doby, kdy jste do ZEASu nastoupil? 
Řekl bych, že je vlastně jen málo toho, co se nezměnilo. V rostlinné výrobě došlo k pořízení nových moderních a výkonných strojů. Nákup každého stroje přinesl z technologického pohledu něco nového, například úsporu pohonných hmot, hnojiv, osiv, lidské práce nebo stroje ozdravující půdní profil (GPS navádění, plynulé automatické převodovky, variabilní úprava záběru a řadu dalších). Při pořízení nové mechanizace na to hodně hledíme.
Jaké máte stěžejní stroje v rostlinné a v živočišné výrobě?
V rostlinné výrobě se určitě jedná o nejvýkonnější kloubový traktor s označením New Holland T9.560. Tento traktor připravuje půdu na téměř 70ti procentech našich pozemků, byl pořízen v roce 2013 a od té doby má najeto téměř 14 000 motohodin. Využíváme jej především v agregaci se strojem Simba SL700, díky němuž je možné na jeden přejezd zpracovat půdní profil a v případě potřeby rovnou založit nový porost např. řepku a ještě jej přivalit. V živočišné výrobě je nejdůležitějším strojem samochodný krmný vůz Strautmann. Tento stroj je osazen šetrnou frézou pro vybírání materiálu ze silážních žlabů, je osazen moderním vážním systémem, který zaznamenává množství jednotlivých komponent s přesností na jednotky kil.
Velmi často mladí lidé nechtějí pracovat v zemědělství kvůli časové náročnosti. Jak to máte vy?
Jak jsem již řekl na začátku, v zemědělství se pohybuji již od malička, a tak jsem věděl, do čeho jdu. Každá práce má svá pro a proti. Nejdůležitější     je, aby práce člověka bavila a naplňovala ho. Nyní mám také rodinu, doma na mě čeká manželka a dva malí synové, tak je to trochu komplikovanější, když se vracím domů až pozdě odpoledne. Manželka mě však v této práci podporuje a zato jsem jí vděčný.
Práce v zemědělství je ovlivněná počasím. Umíte se vyrovnat se stresem, který nepřízeň počasí občas přináší?
Při práci mechanizátora k faktoru počasí přibývá také další faktor, a to je technika. Pracujeme se stroji, a ty nás často dokáží pozlobit právě v okamžiku, kdy počasí dovolí zahájit práce. Jak vždy tvrdím: „Stroj zaparkovaný v kolně se nerozbije.“ I přesto, že se poměrně hodně zaměřujeme na předsezónní přípravu techniky, nějaké závažnější opravě se ani tak nevyhneme. V těchto chvílích jsme pod stresem víceméně všichni a hledá se nejrozumnější řešení. Já zastávám názor, že je potřeba si sednout a rozmyslet si s chladnou hlavou další postup.
Jak vidíte budoucnost našeho zemědělství?
Na zemědělství se mi líbí, jak rychle se vyvíjí technologie, jakou péči dáváme půdě, aby byla stále úrodnější nebo jak se zvyšuje welfare u dobytka. Za dobu mého působení v zemědělském podniku došlo k velkým změnám k lepšímu a já nepochybuji o tom, že tento trend bude pokračovat. Na druhou stranu nebude situace v zemědělství určitě lehká. Když se podívám na zvyšující se ceny vstupních surovin, napadá mě otázka, jestli se úměrně zvyšují také ceny zemědělských komodit. Když vyrazím do obchodu na nákup běžných potravin, tak mě vždycky překvapí ten markantní rozdíl mezi maloobchodní cenou a cenou, za kterou náš podnik dané komodity produkuje.