Úvod

Prostřednictvím Instagramu mohu změnit pohled veřejnosti na zemědělství

7. 7. 2021

O tom je přesvědčeny kluk, kterému je 22 let a jmenuje se Zbyněk Saupír. Svým fanouškům na instagramovém profilu „cesky_zemedelec“ prostřednictvím příspěvků a vtipných stories ukazuje práci traktoristy. Nejen, že popularizuje zemědělství, ale také dělá hezkou vizitku společnosti, ve které pracuje, a tou je ZEAS Puclice. Pokud patříte i vy k jeho fanouškům, v rozhovoru se o něm dozvíte více.
Proč jste se rozhodnul pracovat v zemědělství?
Celý život bydlím na vesnici, takže odmala jsem se kolem zemědělství pohyboval a bavilo mě to. Když nastalo rozhodování, co dělat po základní škole, nebylo o čem pochybovat.
Jak dlouho pracujete v ZEAS Puclice a proč jste se rozhodnul právě pro tuto společnost?
V ZEAS Puclice pracuji třetím rokem. V tomto podniku jsem vykonával odborné praxe, a proto jsem si ho také vybral.
S jakými jezdíte stroji? Využíváte všechno, co dnešní moderní traktory nabízejí?
V podstatě jezdím celý rok od února až do listopadu. Přidělený mám Zetor 6211, se kterým zametám silnice, obracím seno a dělám další různé práce. Během sezóny jsem druhým řidičem na traktoru New Holland T7.315AC HD. Vyvážím kejdu, fugát, ale také odvážím senáž nebo siláž. Dále střídám řidiče na traktoru New Holland T8.390 při setí obilnin a kukuřice. A mimo to, se dostanu i na jiné soupravy. Obsluhovat moderní traktor bych přirovnal k počítačové hře v realitě. Dnešní traktory se dají nastavit tak, že v podstatě odvádí práci za vás. Snažím se svoji práci si co nejvíce usnadnit a zpříjemnit, a proto využívám co nejvíce funkcionalit, které traktor nabízí.
Jaká práce vás nejvíc baví?
Nejraději vyvážím kejdu a fugát. V podstatě mě baví jakýkoliv způsob dopravy v zemědělství. 
Preferujete tedy dopravu před klasickými zemědělskými činnostmi? 
Nemohu říct, že by mě polní práce nebavily. V dopravě se však stále potkávám s kolegy, jak z našeho, tak i z okolních podniků. Je to takové živější, než když například seju a jsem na poli celý den sám.
Jak vypadá Váš běžný pracovní den?
Klasický pracovní den začíná v 7 hodin a končí v 15:30. Ráno před sedmou hodinou si odpíchnu příchod a od vedoucího si převezmu výkaz práce, na kterém mám napsáno, jakou práci ten den budu vykonávat a s jakým strojem. Díky tomu, že jezdím v podniku jako střídač, je moje pracovní náplň rozmanitá.
Nevadí Vám časová náročnost?
Časová náročnost mi nevadí, protože mě moje práce baví. Jsem rád, když sedím za volantem. I když je to někdy náročné, dokážu si najít čas i na koníčky. Mám jich spoustu např. myslivost, loveckou kynologii, rybaření, cyklistiku a v podstatě cokoliv, co je spojené s pobytem v přírodě. 
Říká se, že mladá generace není manuálně zručná. Poradíte si i s opravami strojů?
Lehčí opravy se snažím dělat sám během provozu. Pokud se však vyskytne nějaká větší porucha, nechám si poradit od zkušenějších kolegů. Velice často, když cokoliv opravuji, fotím si to, abych to pak dokázal složit správně dohromady.
Co vás přivedlo k tomu, že jste si založil profil český zemědělec na Instagramu?
Před dvěma roky jsem si založil profil, přidal pár příspěvků a čekal jsem, jestli to někoho zaujme. Nakonec si myslím, že to má úspěch, protože mám téměř 1000 sledujících.
Jakým způsobem na Instagramu získáváte nové fanoušky?
Sám nevím. Sledují mě kluci i holky, kteří mají zemědělství rádi a baví je i můj profil. Já se snažím vkládat takové příspěvky, aby to tak bylo i nadále.
Na profilu máte moc hezké zemědělské fotky. Je focení Vašim koníčkem?
Ano, focení se už nějakou dobu věnuji. Fotky na profil fotím převážně mobilem, protože ten jediný mám v práci po ruce. Vlastním i zrcadlovku, kterou používám při focení zvěře, přírody a psů.
Proč byste doporučil Vaší práci jiným mladým klukům?
Píše mi hodně lidí, kteří jsou na základní škole a stydí se za to, že chtějí jít studovat zemědělství. Všem říkám, že je důležité v životě dělat to, co člověka baví a nebrat ohled na to, co si o tom myslí ostatní. V zemědělství to funguje tak, že vás práce musí bavit. Bez toho by to nešlo.