Jak to všechno začalo?

10. 8. 2022

Náš subholding se skládá ze 12 společností. Jedna z nich, ARBO spol. s r.o. Klatovy, své aktivity zaměřuje na oblast prodeje a servisu zemědělské, stavební a komunální techniky v deseti okresech západočeského regionu. Společnost byla založena třemi společníky v roce 1991 a na samém začátku podnikala v pronajatých prostorách v areálu tehdejšího zemědělského družstva v Běšinech. V jejím čele stojí celých 31 let Ing. Václav Jarošík. Zeptala jsem se ho, jaká ta léta vlastně byla.
Proč jste se rozhodl spojit svůj život se zemědělskou mechanizací?
Pocházím ze zemědělské rodiny. Vždycky mě zajímala auta, ale na radu rodičů jsem vystudoval Střední zemědělskou školu v Křimicích, obor mechanizátor. Po dokončení střední školy jsem logicky pokračoval na technické fakultě na Vysoké škole zemědělské v Praze. Jako čerstvý absolvent jsem nastoupil na pozici mechanizátora do JZD Hlavňovice. Později jsem vedl úsek technických služeb a vydržel jsem tam až do doby, kdy jsme založili vlastní firmu.
Ale i závodní auta hrají ve vašem životě zásadní roli. Je to tak?
Již na vysoké škole jsem jako spolujezdec závodil v oblastním přeboru s vozidlem LADA. Po nástupu do zaměstnání jsem se stal členem autoklubu, který při družstvu velmi dobře fungoval a jako spolujezdec jsem za JZD Hlavňovice soutěžil až do roku 1991. Postupně nám družstvo poskytlo prostředky pro nákup dvou vozů ŠKODA 130 L a společně s kamarádem Láďou Peslem jsme vybojovali postup do federálního mistrovství republiky. V kariéře spolujezdce v automobilových soutěžích, později jezdce rallycrosu a závodu do vrchu, jsem pokračoval s podporou naší společnosti docela úspěšně do roku 2000, kdy jsem prodělal virové onemocnění a rázem byl s motorsportem konec.  
Během vašeho působení v JZD Hlavňovice jste se potkal se svým kolegou a celoživotním souputníkem Ing. Karlem Koudelkou?
Karel pracoval ve společnosti jako ekonom a plánovač. Během společně strávených let jsme zažili spoustu úsměvných situací. Velkým problémem třeba bylo najít k pronájmu kancelář se zapojenou přímou provolbou, což si v dnešní online prostředí vůbec nedokážeme představit. Taková byla ale doba. Vydrželi jsme spolu až do roku 2019, kdy Karel odešel do důchodu. Rád se k nám ale vrací a určitě se s ním letos opět budete mít možnost potkat na Zemi živitelce.             
Kdy tedy byla společnost založena a kdo stál u jejího vzniku?
Společnost jsme založili ve třech, Kamil Rendl, Ing. Karel Koudelka a já. Pracovali jsme společně v Hlavňovicích, a protože jsme měli ke strojům blízko, rozhodli jsme se v roce 1991, že založíme firmu a zkusíme podnikat v oblasti prodeje a servisu zemědělské techniky. Hned na začátku jsme se dostali k zastoupení značek Amazone, Lemken, Stoll, Welger a Grimme, což bylo velké štěstí.  A tak 11.7.1991 vznikla společnost ARBO, spol s.r.o.  V sortimentu nabízených strojů jsme prodávali zejména závěsnou zemědělskou techniku, která byla postupně doplněna o technologie pro živočišnou výrobu. S rostoucí poptávkou byl sortiment společnosti rozšířen o traktorovou a sklízecí techniku.
Který rok byste v historii společnosti označil za zlomový?
Velmi významný byl rok 1996. Společnost získala výhradní zastoupení pro prodej strojů NEW HOLLAND v deseti okresech regionu bývalého západočeského kraje. Od tohoto roku začíná velmi těsná spolupráce se společností AGROTEC a.s. Hustopeče, která se stala výhradním dovozcem zmíněné značky do České republiky. Prodej celého sortimentu NEW HOLLAND (traktorů, kombajnů, lisů, řezaček a zemních strojů) vyžadoval zvýšené nároky na technické zázemí, a proto jsme se v roce 1997 přemístili z Běšin do areálu ve Hřbitovní ulici v Klatovech. Ještě jedno nej patří roku 1996. Podařilo se nám prodat nevídaných 16 kusů sklízecích mlátiček. Dále pro nás byl zlomový rok 2011, kdy jsme se rozhodli společnost prodat. I přesto, že jsme firmu prodali, já a Karel jsme ve vedení společnosti zůstali nadále. 
Firma se postupně rozrostla ze tří společníků na současných 50 zaměstnanců. Brzy Vám pravděpodobně areál v Klatovech přestal stačit?
Vzhledem ke stále se rozšiřujícím obchodním aktivitám jsme se začali rozhlížet po nějakém vhodném objektu. V Klatovech se nám nepodařilo nic sehnat, a tak jsme v roce 2007 zakoupili ještě jeden areál v Janovicích nad Úhlavou. V Klatovech máme sídlo, najdete zde management, obchodní oddělení a od roku 2017 i velkou prodejnu náhradních dílů.  Zajišťujeme zde rovněž předprodejní servis a předání strojů. V Janovicích je pak velké servisní zázemí, kde připravujeme na prodej velkou techniku a je zde prováděn i celý operativní i posezonní servis. Radost nám dělá nová moderní servisní hala, kterou jsme uvedli do provozu v roce 2020.
Kolik prodáte ročně strojů a co děláte proto, aby si zákazník vybral právě vás?
Naše společnost pokrývá regionálně území plzeňského a karlovarského kraje a je pravdou, že co se týká sklizňové techniky, jako jsou sklízecí mlátičky nebo řezačky, býváme v prodejích v daném regionu na první nebo druhé příčce a co se týká traktorů, je to obdobné. Ročně prodáme okolo 280 strojů. Technika je technika a není nerozbitná, takže velmi důležitý je servis. Mít dobré servisní zázemí je klíčové, to je můj poznatek z motoristického sportu, který jsem dlouhá léta provozoval a mnohému mě naučil. Myslím, že i tyto zkušenosti a kvalitní tým spolupracovníků stojí za úspěchem naší firmy.
A na závěr to nejdůležitější. Co stojí za tím, že se v rámci regionů pohybujete v počtu prodaných strojů na předních pozicích?
Společnost ARBO byla vždy schopna prostřednictvím svých obchodních zástupců nabídnout kvalitní stroj, zajistit kvalitní technický servis, ale i komplexní profesionální poradenství v oblasti financování a pojištění. Boj o zákazníky se vede na všech frontách. Naši zákazníci mohou nakupovat v kulturním prostředí. Pyšníme se nejvyšší možnou úrovní Premium, kterou na základě každoročního auditu uděluje společnost New Holland nejlepším dealerům nejen za obchod, ale také servis. V tomto nadnárodním koncernu existuje i systém TOP Partner, který nutí jednotlivé dealery, aby jejich střediska byla reprezentativní a poskytovala důstojné zázemí pro prodej strojů a náhradních dílů značky New Holland. Společnost ARBO patří také v tomto směru k nejlepším. Volba vhodné investice je ze strany zákazníka většinou dlouhodobou záležitostí a velmi často se neobejde bez vyzkoušení stroje v konkrétních podmínkách zákazníka. Společnost ARBO v tomto ohledu vychází vstříc potřebám zemědělců prostřednictvím rozsáhlého DEMO programu, v rámci kterého má zákazník jedinečnou příležitost, vyzkoušet si konkrétní stroj ve svých domácích podmínkách a výjimkou není ani možnost krátkodobého pronájmu. Nejde nám o to za každou cenu stroj umístit, ale nabízíme zákazníkům jen to, co si myslíme, že skutečně využijí.